Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co jsou exoestrogeny

4. 6. 2009

Exoestrogeny – estrogeny jenž byly do těla přijaty z vnějšího prostředí – jsou látky, které jsou svou strukturou vzdáleně podobné estrogenům tělu vlastním. Důsledkem toho je, že jsou za určitých podmínek schopny interagovat s estrogenními receptory v našem těle a v jednotlivých systémech tak napodobovat estrogenní účinky.

S rozvojem industrializace je životní prostředí stále více zatíženo tzv. xenoestrogeny, které vznikají působením člověka. Vyskytují se v plastový obalech, umělých hnojivech a podobně. Řadíme sem např. pesticidy včetně DDT a polychlorovaných bifenylů, některé detergenty a např. i PET lahve. Jako xenoestrogeny lze označit i syntetické hormony z hormonální antikoncepce vyloučené močí. Stoupající koncentrace xenoestrogenů v prostředí mají jednoznačně vliv na klesající fertility mužů, u studenokrevných živočichů dochází k feminizaci populací a ztrátě plodnosti samic.

Další skupinou jsou mykoestrogeny. Jsou to produkty některých plísní a jejich nadměrný výskyt způsobuje obrovské ztráty v zemědělství.

V současnosti asi nejvýznamnější skupinou hormonů z vnějšího prostředí jsou fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou, jak již předpona napovídá, estrogeny rostlinného původu a v menších nebo větších množstvích se nacházejí v rostlinné stravě. To, proč právě fytoestrogeny mají největší kladný význam, spočívá v tom, že u nich můžeme předpokládat schopnost nahradit ,,lidské‘‘ estrogeny v případě jejich nedostatku nebo při poruše endokrinního systému.