Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fytoestrogeny

4. 6. 2009

Fytoestrogeny jsou estrogeny rostlinného původu. Kromě látek, které se přímo nacházejí v rostlinné stravě, mezi fytoestrogeny řadíme také estrogenně aktivní přirozené metabolity látek rostlinného původu.

Tyto chemikálie jsou většinou slabými agonisty. Jejich estrogenní povaha se většinou projevuje až za nedostatku nebo nepřítomnosti endogenních hormonů. Ve vysokých koncentracích mohou pak působit naopak jako antagonisté – tlumit účinky endogenních nebo syntetických estrogenů.

Chemickou strukturou i biologickou funkcí v původním rostlinném organismu se fytoestrogeny značně liší od estrogenů obratlovců. Společným rysem je ale přítomnost fenolového jádra (jako u jiných estrogenně aktivních látek). Podobné jsou také některé fyzikálně-chemické vlastnosti (molekulová hmotnost, rozpustnost).

Mezi hlavní představitele fytoestrogenů můžeme zařadit izoflavony, kumestany a lignany. Právě tyto skupiny hormonálně aktivních látek se v rostlinách vyskytují v největších množstvích a v lidském těle mají jejich metabolity nejznatelnější účinky.