Jdi na obsah Jdi na menu
 


Důsledky dlouhodobého užívání

15. 12. 2007

U uživatelek antikoncepčních pilulek se méně často vyskytují nezhoubné změny prsu. Panuje názor, že pilulka dokáže zabránit polovině až třem čtvrtinám všech nezhoubných změn, jako fibrocystám a fibroadenomům (nezhoubným, ale bolestivým uzlinám). To je zřejmě zásluha gestagenového podílu. Pro USA bylo vypočítáno, že pilulky zabránily jen v 70. letech více než 23 tisícům chirurgických zákroků kvůli nezhoubným změnám prsu.

I záněty v malé pánvi dokáže zřejmě pilulka zredukovat na polovinu. To potvrzuje jedenáct studií, které byly prováděny již počátkem 80. let. To má rozhodující význam proto, že stoupající infekce malé pánve mohou způsobit uzavření vejcovodů a tím i neplodnost. Na 13. světovém kongresu o plodnosti a sterilitě (13. World congress on Fertility and Sterility, IFFS) v marockém Marrákéši konstatovali v roce 1989 odborníci světové zdravotnické organizace celosvětový růst neplodnosti v důsledku těchto zánětlivých onemocnění. Takovéto pánevní záněty způsobují i ektopická neboli mimoděložní těhotenství, při nichž se embryo vyvíjí mimo dělohu; tato těhotenství jsou životu nebezpečná a vyžadují velký chirurgický zákrok.

I určité infekce vyvolané choroboplodnými zárodky (chlamydiemi, kolibakteriemi, enterokkoky, neiseriemi) se u uživatelek pilulek vyskytují podstatně vzácněji, a pokud se vyskytnou, nejsou zdaleka tak silné. Existuje přesvědčení, že strukturální změny vnitřní děložní sliznice mají jistou ochrannou funkci. Pilulka ovšem nechrání před žádnou infekcí, která se přenáší například pohlavním stykem.

Celkově jsou tedy antikoncepční pilulky tou nejbezpečnější ochranou před nežádoucím těhotenstvím a prospívají i opačně: pokud chce žena otěhotnět v době, kterou si vybrala, hrozí jí menší nebezpečí, že by byla neplodná v důsledku předchozí infekce, než ženě, která pilulky neužívá.

 

Náhledy fotografií ze složky Zárodečné žlázy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hubnutí a ztráta menstuace

(Nyny, 11. 11. 2013 17:04)

Dobrý den, chtěla bych požádat o článek nedostatku hormonů nebo jak jinak to pojmenovat. Je mi 17 let a asi rok zpátky jsem zhubla na 38 kg/ 161 cm. Vyléčila jsem se z anorexie, přibrala na 48kg, ale menses nepřišel. V době mé hubenosti kolem 42kg jsem začala brát antikocepci a manstruace jako zázrakem přišla. Už tady můžete vidět, jaké je to svinstvo :( Protože jsem ale už rok bez měsíčků, zase jsem na radu gynekoložky začla HA brát. Po prvním platíčků cyklus zas přišel.. Cítím se divně, jsem často podrážděná, mění se mi nálady, mám chutě na šílené kombinace, často bezdůvodně brečím.. Doktorka mi řekla, že mám malou sliznici a prožívám to co žena v přechodu.. Upřímě tomu moc nerozumím a nechápu co se se mnou děje. Pokud někdo zhruba ví, oč jde, prosím o kontakt nik.nyna@seznam.cz , Děkuji za odpověď :)

Cože?

(Milena, 1. 7. 2013 16:34)

Na hormonální antikoncepci mám jasný názor - je to pěkné svinstvo! A vy mi tady tvrdíte, že je dokonce zdraví prospěšná? Ano, když si narvete do těla další dávku hormonů navíc, samozřejmě to s vámi něco udělá (a někdy to NĚCO může být i pozitivního charakteru). Ale v žádném případě to není přirozená reakce a pro organizmus to prostě dobré není.

Hormonální jógová terapie dle Dinah Rodriguéz

(Adéla, 18. 9. 2011 18:50)

Sestava, kterou vytvořila Dinah Rodriguéz pomáhá skvěle napravovat problémy po vysazení antikoncepce(nepravidelné cykly, nepřítomnost ovulace a tím také menstruace, a další). Stačí se naučit sestavu a pak si 3x týdně 30 minut zacvičit. Další informace na www.hormonalni-joga.cz

Žádné zápory??

(Klára, 17. 9. 2011 16:11)

Tak z tohoto textu mám dojem, že je jeho cílem úmyslně zkreslit skutečnost. Už neuvedení záporů HA, které jsou opravdu velké a velmi znepříjemňující život je alarmující. Je to snad lobby farmaceutických firem nebo životní styl, který požaduje HA, protože je to prostě cool? Protože zatímco sex je cool, tak otěhotnění je cool už jen kolem 30 let? Opravdu nerozumím, proč je tak obtížné na internetu nalézt více článků, které jsou vůči HA realistické.

Zápory

(Veronika, 20. 11. 2010 22:54)

Tento příspěvek přidávám, abych upozornila především na zápory HK. Chtěla bych varovat všechny dívky, které chtějí užívat HK. Brala jsem 5 let a způsobila jsem si tolik problémů, nyní se potýkám s tím, že po vysazení nemám už půl roku menstraci, nepomáhají ani vyvolávací injekce, nejspíš bude muset nastoupit hormonálná léčba. Kdo tvrdí, že HK je neškodná, tak nemluví pravdu, pro tělo je to nepřirozené! Ať užívání všechny děvčata předem zváží, jde o naše zdraví, já si ho užívánm zkazila dost :(

zápory:-)

(Tereza, 9. 5. 2010 12:09)

Cyklus se do normy, co byl předtím upravuje až dva roky, takže někdo má trochu problémy s otěhotněním (i když je to neprokazatelný, pokud nemá srovnání, jak otěhotněla hned, když pilulky nebrala). Vlastní systém de facto moc nepracuje a jak víme, co se nepoužívá, tak trochu chátrá ( proto bych já osobně nebyla nadšená ze sloganu mireny - bez menses pět let).
nevýhodou jsou zvýšení rizika trombozy (a třeba i plicní embolie... mladé holky po plicní embolce jsou standartně uživatelky hormonálky).

A co zápory?

(Belatrix, 5. 8. 2008 7:50)

Když se zde píše o kladech, měly by být zmíněny i zápory. nechcete mi tvrdit, že žádné nemá.