Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prostaglandiny

19. 9. 2007

Ve 20. letech minulého století objevili vědci nejprve ve spermatické tekutině u beraních varlat a později i v mužském spermatu velice zvláštní substance. Když například byly tyto extrakty umístěny na svalstvo dělohy, stáhlo se. Jelikož švédský biochemik a neurolog Ulf Svante von Rulet předpokládal, že tyto substance tvořené z mastných kyselin se nacházejí pouze v prostatě, nazval je prostaglandiny. Brzy však byly takové substance nalezeny i v ledvinách, v děloze a v některých jiných orgánech. Především v souvislosti s výzkumem hormonů naráželi vědci na prostaglandiny poměrně často a zjišťovali, že se účastní četných funkcí řízených hormony. Ale v protikladu k hormonům, které jsou produkovány pouze žlázami, může prostaglandiny vytvářet v těle téměř každá buňka. Prostaglandiny nejen povzbuzují děložní svalstvo ke kontrakcím, což pak vyvolává porodní bolesti, nadměrnému vylučování prostaglandinů lze přičítat například i těžké křečovité bolesti před menstruací nebo během ní (dysmenorea).

Ale nejsou prostaglandiny jako prostanglandiny, navzájem se totiž liší, jak dokázal v roce 1949 Sune K. Bergström ze stockholmského Karolinska-institutu: nejen že jsou tvořeny z kyseliny arachidonové, mastné máslovité substance v buněčných stěnách, za pomoci enzymového komplexu (cyklooxygenázy) v nejrůznějších tkáních – což však objevil již v roce 1964 -, nýbrž vykazují i rozdíly ve své chemické struktuře. Aby bylo možno je přesněji charakterizovat a rozlišovat, jsou dnes ve vědě známy pod zkratkou ,,PG‘‘ a charakterizovány velkými písmeny, čísly a řeckými písmeny, např. PGF2α. Je-li v těle ženy vylučováno příliš velké množství právě tohoto prostaglandinu, dojde k odměrnému bujení děložní sliznice a žena trpí endometriózou. Tento nadměrný růst lze zastavit gestageny, preparáty, které zastaví sekreci FSH a LH z hypofýzy, nebo analogy GnRH, které zabrání sekreci gonadotropinů.

Lze říci, že prostaglandiny se účastní všech zánětlivých procesů v těle a rozvíjejí své účinky již v minimálním množství.
Pokud se například uhodíte o ostrý roh a poraníte buňky pod kůží a drobné cévy, reaguje tkáň ihned vylučováním prostaglandinů, které zabrání tomu, aby tekla krev a zastaví krvácení. Takříkajíc hermeticky uzavřou narušenou oblast. Prostaglandiny v řadě A a E působí na hladké svalstvo průdušek a sice tak, že uvolňují křeče a zabraňují stahům. Na hladké svalstvo žaludku naopak působí zcela opačně – podporují kontrakce a křeče. Kromě účasti na zánětlivých procesech pomáhají prostaglandiny při srážení krve, při aglutinaci krevních destiček, při imunitních reakcích, při pohybu střev, žaludečních sekrecích, při metabolismu a činnosti nervového systému.

V ledvinách funguje prostaglandin E1 jako protihráč hormonu zadního laloku hypofýzy vazopresinu: jsou-li ledviny zásobovány příliš malým množstvím krve, mobilizuje dřeň ledvin ihned trvalé vylučování prostaglandinů E a F.

Věda je dnes přesvědčena o tom, že prostaglandiny se účastní každého procesu souvisejícího s hormony.
Někteří vědci dokonce označují prostaglandiny za ,,lokální hormony‘‘, které jsou předávány od jedné buňky ke druhé. Kolem prostaglandinů je však dosud mnoho nejasností. Od té doby, co toho víme víc o hormonech a o tom, že souvisejí s prostaglandiny, ale vědci stále více přecházejí ke snaze vyvíjet zcela specifické metody léčby právě na základě toho mechanismu. Jedním příkladem jsou antiprostaglandinové prostředky neboli inhibitory prostaglandinové syntézy.

Nejznámějším prostaglandinem je zřejmě kyselina acetylsalicylová, lépe známá pod jménem aspirin. Aspirin je na celém světě synonymem léku proti bolestem. Ke skupině antiprostaglandinů patří především léky proti bolestem (analgetika) a proti zánětům (antiflogistika); možnosti jejich využití sahají proto od artritidy přes horečku, bolesti hlavy a žaludku až po bolesti před menstruací nebo revmatické obtíže. Princip účinnosti těchto preparátů tkví v tom, že omezují nadměrnou produkci prostaglandinů.

Existuje ovšem jedna oblast, kde lze produkci prostaglandinů značně podpořit: porodní bolesti. V období porodu zvýší placenta vylučování prostaglandinů a ta připraví dělohu na přijetí hormonu oxytocinu. Ten pak vyvolává normální porodní bolesti. Pokud lékař zavede určité prostaglandiny injekcí do plodové vody nebo do děložního hrdla, je děloha povzbuzena ke stahům, tedy k porodním bolestem. Touto metodou ,,umělého‘‘ vyvolání porodních bolestí jsou nejčastěji prováděny pozdní potraty. Různé prostaglandiny, mezi nimi F2α, těhotenství přeruší.

Počátkem 70. let byl F2α povolen v USA a Velké Británii jako potratová injekce na předpis.

Prostaglandin E2 ve formě čípků se rovněž hodí pro přerušení těhotenství. Obě substance se dosud prodávají.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

je tam chybička

(Tereza, 9. 5. 2010 12:31)

Aspirin je inhibitor enzymu, který tvoří prostaglandiny. takže acetylsalicylát (aspirin) je spíše anti - prostaglandin

porody

(Tereza, 9. 5. 2010 12:04)

Prostaglandiny se dnes používají k vyvolání porodu ve formě gelu nebo tablet, které se zavedou do pochvy a pak se čeká.
Původně se k vyvolávání porodu používal oxytocin, ten ale mohl spustit jen dělohu na prod připravenou (takže ne třeba na porod mrtvého plodu ve 20. týdnu).
Zatímco prostaglandiny kromě kontrakcí ještě dohání i maturaci dělohy a čípku (takže jakoby připraví dělohu v rychlosti na porod kdykoliv během těhotenství).

O píchání prostaglandinů někam do dělohy jsem neslyšela, možná se to dělalo kdysi (jsem přeci jen mladá:-)))