Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tkáňové hormony

19. 9. 2007

Kromě hormonů z endokrinních žláz a ,,lokálních hormonů‘‘, prostaglandinů, existují hormony, které se tvoří v různých tkáních organismu. Tvorba hormonů není pro tyto tkáně typická a nepatří k jejich hlavním úkolům, takže produkují tyto tkáňové hormony jaksi mimochodem. Existují například hormony trávicího traktu, k nimž patří gastrin, sekretin, pepsin, cholecystokin (pankreocymin) a jiné.

I naše ledviny, které vlastně nepatří k endokrinním žlázám jako nadledviny, vytvářejí dva důležité hormony. Jedním je renin, který působí mimo jiné na zvyšování krevního tlaku, druhý se jmenuje renalerythropoietic factor, zkráceně REF, a zřejmě tvoří společně se substancí krevního řečiště erytropoietin. A ten zase souvisí s tvorbou červených krvinek.

Naše srdce rovněž tvoří jeden hormon, takzvaný ,,výživový faktor‘‘ srdeční předsíně. Plíce přeměňují při průchodu krve s pomocí jistého hormonu substanci angiotesin I, která se nachází v krvi, na angiotesin II. Tento hormon zase stimuluje sekreci aldosteronu, hormonu, který se účastní regulace krevního tlaku a rovnováhy tělních tekutin.

V zásadě cirkulují hormony v krvi jen ve velmi malém množství, což však také znamená, že musí být velice schopné a vysoce potentní reakce. Kromě toho to znamená, že mají k dispozici vysoce citlivé mechanismy a receptory.

Ne všechny hormony pronikají do buněk. Proteinové hormony jako například insulin jsou na to příliš velké. Jejich receptory potom leží na buňce, a jakmile se hormon dotkne receptoru, zprostředkuje buňka poselství hormonu. Jinak je tomu se steroidy neboli steroidními hormony, k nimž patří pohlavní hormony: ty jsou tak malé, že mohou bez problému proniknout až do buňky, kde také sídlí jejich receptor.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hormony vs. enzymy

(Tomáš, 4. 1. 2014 23:33)

Ahoj. Fajn článek, jen bych poopravil Pepsin nepatří mezi hormony, ale je to enzym.

Korekce:

(Vojta, 12. 5. 2011 8:34)

Ahoj, text se mi líbí :). Jen pár oprav (pro správnost): erythropoetin (EPO), cholecystokinin, pankreomycin, angiotensin ... - to jen tak, co jsem si všiml. Jinak fajn práce. Zdar!