Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diabetes typu I a II

19. 9. 2007

Co tedy způsobuje diabetes? Rozlišujeme dvě formy cukrovky, diabetes typu I a diabetes typu II. U diabetu typu I, kterým je postiženo asi 10% diabetiků, jsou zřejmě B-buňky poškozeny virovou infekcí nebo autoimunitním onemocněním. Už dávno bylo zjištěno, že děti, které byly jen krátkou dobu kojeny nebo vůbec nedostávaly mateřské mléko, jsou k diabetu typu I náchylnější než jiné. Mateřské mléko zřejmě poskytuje zvláštní ochranu. Diabetici typu I mohou onemocnět už jako malé děti a musí si pak po celý život denně píchat hormon insulin injekcí.

Naproti tomu diabetes typu II začíná většinou až po 40. roce života, odtud jeho označení ,,stařecká cukrovka‘‘. Podle nejnovějších vědeckých poznatků se zde spojí určité faktory a vyvolají odolnost vůči insulinu. Všechny faktory dosud nejsou známy, ale k hlavním určitě patří nesprávná výživa - příliš mnoho jídla, příliš tučná strava, příliš velké porce – a z ní pramenící nadváha, a kromě toho nedostatek pohybu. Diabetici typu II mají většinou i zvýšenou hladinu cholesterolu a/nebo trigliceridů a vysoký krevní tlak (hypertonii). Po počáteční hyperglykémii vzniká odolnost vůči insulinu, vyvolaná výše uvedenými faktory, které jsou označovány jako metabolický syndrom, a nakonec se projeví diabetes mellitus. Právě kombinace cukrovky a poruch metabolismu tuků a případně ještě vysokého tlaku je krajně nebezpečná. Takoví pacienti mají mnohonásobně zvýšené riziko infarktu nebo mrtvice. Nejdůležitější strategie léčby ještě před podáváním léků i během něj u diabetiků typu I a především typu II je teda přechod na zdravou plnohodnotnou smíšenou potravu a hodně pohybu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

cukrovka

(Věra, 20. 9. 2014 14:10)

Nevěřím, že by onemovnění cukrovkou bylo z nedostatečného pohybu, přejídání a špatné životosprávy. Za sebe mohu tvrdit, že já měla vždycky pohybu dost, sice jsem necvičila, ale chodila jsem denně aspoň šest kilometrů do práce, dělala jsem si tůry a jezdila na kole. Myslím, že jsem se nepřejídala, spíš jsem jedla málo. Ale stresů a smutku jsem si užila víc než dost, jsem člověk poměrně dost citlivý a s problémy se těžko vyrovnávám. V tomhle vidím ten největší problém a důvod, proč jsem cukrovou onemocněla. V dnešní době i když jsem na inzulínu a už se nic nezmění jsem se dokázala odpoutat od lidí, kteří mi ubližovali i když to byo velmi těžké a můžu říct, že ty problémy jako počínající astma ze stresů a různé jiné problémy prozatím ustoupily. Takže já jsem toho názoru, že cukrovka je hlavně ze stresů a dlouhodobého smutku, který má samozřejmě vliv na metabolismus a tím spojené problémy. Všechno souvisí se vším.