Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štítná žláza

17. 10. 2007

Po podvěsku mozkovém je štítná žláza (glandula thyreoida) druhou větší endokrinní žlázou. Její hormony jsou nesmírně důležité pro výměnu látkovou, pokud selže, je tím postižen prakticky každý orgán a orgánový systém v těle. Přimyká se jako motýl na horní konec průdušnice a na hrtan.

Štítná žláza se skládá z váčků a folikulů, které jsou obklopeny tkáňovou kapslí, a váží asi 25 gramů. Pod ,,vedením‘‘ podvěsku mozkového, který posílá THS, produkuje tři nesmírně důležité hormony:

  • tyroxin, nazývaný zkráceně T4
  • trijodtyronin, nazývaný zkráceně T3
  • kalcitonin

K tvorbě hormonů potřebuje štítná žláza důležitý stopový prvek jód, který je za tím účelem získáván z tenkého střeva. Jelikož Evropa patří k takzvaným oblastem s nedostatkem jódu, to znamená, že naše strava obsahuje příliš málo jódu, má 80% obyvatelstva problémy se štítnou žlázou. Jednou z možností jak se vyrovnat s tímto problémem, je solit stravu jodidovanou solí. Tak lze předcházet hyperfunkci nebo hypofunkci štítné žlázy a tvorbě strumy (volete). Jelikož vypočítávání životně důležitých funkcí hormonů štítné žlázy by překročilo rámec této ročníkové práce, uvedu pouze stručně nejdůležitější úkoly:
Hormony T3 a T4 řídí výměnu látkovou, ovlivňují růst, vývoj mozku, svalů a kostí – proto je tak důležité dostatečné zásobení jódem u nastávajících matek - a starají se o to, aby správně fungovaly další endokrinní žlázy a orgánové systémy. Pokud se dítě narodí s defektem štítné žlázy, je ohroženo kretenismem, těžkou a nevyléčitelnou formou duševního a tělesného postižení.
Kalcitonin je zodpovědný za metabolismus vápníku a ten má zase vliv na krevní tlak a výstavbu kostí.

 

Náhledy fotografií ze složky Štítná žláza

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

IVETĚ

(Jana, 19. 4. 2010 14:46)

dobrý den,já jsem také po úplném odstranění štítky 14 dní.Od zítřka mám léčbu Letroxem,což jsou hormony,které předtím produkovala štítná žláza.Nevím co se vám stane,když nebudete brát tyto hormony,ale myslím,že BEZ NICH NEDÁ ŽÍT.Akorád se zpomalí metabolismus a proto se může přibírat na váze.Z toho mám velké obavy už takhle nejsem žádný diblík.Tak at to všechno zvládnete.

Jsem po totální operci štítné žlázi.

(Iveta Lánská, 6. 2. 2010 20:01)

Dobrý večer.
Chtěla jsem se zeptat,co se stane semnou když nebudu užívat hormony.
prosím,dejte mi vědět.Děkuji
i.lanska@seznam.cz
Na internetu to nemůžu najít?