Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poruchy a nemoci štítné žlázy

17. 10. 2007

Struma
Nejznámějším a nejčastějším onemocněním štítné žlázy je její prosté zvětšení - struma, lidově nazývaná vole. Jednou z jejích hlavních příčin je právě nedostatek jódu, který štítná žláza potřebuje k výrobě hormonů. Aby mohla i nadále produkovat jejich dostatečné množství, zbytní. Vznik strumy však ještě neznamená, že je narušena i funkce štítné žlázy.

Záněty štítné žlázy
Za onemocněním štítné žlázy nemusí stát pouze nedostatek jódu. Původcem se čím dál častěji stávají autoimunní onemocnění ve formě zánětu štítné žlázy. Jde v podstatě o poruchu obranyschopnosti organismu, kdy tělo začne tvořit protilátky proti strukturám štítné žlázy. Počet těchto onemocnění v posledních letech stoupá. Je to nemoc civilizační, na niž mají vliv škodlivé látky kolem nás, ale podstatnou roli sehrává také genetická zátěž. Nejčastěji se autoimunní onemocnění štítné žlázy vyskytují v dětství, v těhotenství a u žen v přechodu.Hypofunkce štítné žlázy
Tělo funguje zpomaleně, projevuje se únava, pocit chladu, snížená schopnost soustředit se, pacient trpí poruchou paměti, přibýváním na váze. Po čase se příznaky zhoršují: suchá kůže, lámavé nehty, zácpa, bolesti a křeče svalů, pomalý srdeční tep a u žen dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení. Vzhledem k tomu, že tato choroba způsobuje nepravidelnou ovulaci, ženy, které se neléčí, můžou mít problémy s početím a s větší pravděpodobností potratů a předčasných porodů. Výsledkem snížené funkce štítné žlázy jsou také deprese (20 %). Tento stav se nedá vyléčit, ale pomoc je celkem jednoduchá- hormon se dá nahradit pravidelným užíváním tablet. Správný lék a dávkování se musí stále sledovat. Protože nadměrným dodáváním hormonu se zvyšuje riziko nebezpečí osteoporózy (řídnutí kostí) a srdeční arytmie a poddávkováním zase zvýšíme krevní tlak a hladinu cholesterolu.Hyperfunkce štítné žlázy
Příznaky jsou přesně opačné než u hypofunkce: rychlý tep, nervozita a podrážděnost, stálý pocit horka, svalová slabost, měknutí nehtů, padání vlasů, častější vyměšování, úbytek na váze při stále stejném příjmu potravin, u žen kratší menstruační interval a slabší krvácení. Často mají pacienti pocit přebytečné energie a současně mohou mít i pocit slabosti a cítit se zcela vyčerpaní. Mnoho lidí s hyperfunkcí má také problémy s očima- mají je zarudlé, podrážděné, suché a oteklé. Objevuje se zvýšený tlak na oční nerv a na tkáň v očnici, což způsobuje vylézání očí z očních důlků (Basedowa choroba). Léčení bývá složitější - jde o to zastavit tuto zvýšenou aktivitu. Existují tři možnosti: podávání radioaktivního jódu na oslabení činnosti štítné žlázy, podávání léků na zastavení zvýšené produkce hormonu, chirurgické odstranění štítné žlázy, jejíž funkce se pak nahrazuje trvalým dodáváním chybějícího hormonu.

 

Náhledy fotografií ze složky Štítná žláza

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Forum o hypofunkci :)

(Alis, 7. 6. 2008 19:13)

http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&forum_ID=74466&auth=&ID_from=0&dir=1

snížená fnkce š.ž.

(katka, 20. 5. 2008 15:49)

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat dva roky užívám letrox 100 každý den ráno (občas zapomenu).Za dva roky užívání léku jsem přibrala skoro 19kg (vážím 69kg měřím 166cm).Jsem také více unavená,podrážděná a co se týká sexuálního života i ten se změnil k horšímu.Nevím co s tím ani jak zhubnout nejsem jedlík vždy jsem se udržovala na stejné váze a také byla více aktivní s mím endokrinologem není moc řeč a tak nevím jestli za to mohou léky nebo jestli to k nemoci patří popř.co a jak mám dělat.Děkuji

HYPERTEREOSA

(Iveta, 19. 5. 2008 11:37)

Dobrý den.Minulou středu lékaři zjidtili,že mam nemocnou štítnou žlazu.Díky tomu také vysoký tlak.THS 0,01, T3V 9,9, T4V 25,4.Mám ale obrácené příznaky.Chce se mi pořád spát,nemohu shodit ani deko a nemohu otěhotnět.K endokrinoložce jsem objednaná ke konci května.Byla to hrozná náhoda.Bylo mi zle a zjistili tlak 190/100.Zaráží mě ty příznaky.Díky za Vaše info.

počínající autoimunutní thyreoditida

(Blanka 2, 4. 5. 2008 10:09)

Imunoložka mi napsala toto počínající onemocnění a hodnoty uvedla Anti-M (TPO) 402.0, objednala jsem se na endokrinologii. Tam se mi sestra při objednávání ptala jak hodně to pospíchá. KDY TO POSPÍCHÁ, Při jakých hodnotách? Co je to Anti-M? Díky.

počínající autoimunutní thyreoditida

(Blanka 2, 4. 5. 2008 10:08)

Imunoložka mi napsala toto počínající onemocnění a hodnoty uvedla Anti-M (TPO) 402.0, objednala jsem se na endokrinologii. Tam se mi sestra při objednávání ptala jak hodně to pospíchá. KDY TO POSPÍCHÁ, Při jakých hodnotách? Co je to Anti-M? Díky.

Zánět štítné žlázy - Blanka

(Miloš, 28. 4. 2008 10:45)

Zdravím,
chronický zánět štítné žlázy je onemocnění dlouhodobé a ve většině případů je nutná stálá léčba.
Bohužel nemohu tuto otázku zodpovědět kompletně a konkrétně, protože záněty štítné žlázy jsou velmi nehomogenní skupinou onemocnění. Záněty mohou být velice rizikové, ale i relativně neškodné (v případě správného užívání léků).

Obezita (Petře)

(Miloš, 28. 4. 2008 10:36)

O obezitě se chystám napsat celé téma, odpovědi najdeš tam.

Subklinická hypotyreosa - Alena S.

(Miloš, 28. 4. 2008 10:33)

Našel jsem tohle: subklinická hypotyreosa je stav charakterizovaný elevací (podle smyslu slova zdvihem hladiny) TSH při klinickém obrazu eutyreosy (funkce v běžném normovaném stavu) a hodnotách periferních hormonů i periferních parametrů v pásmu normy.
Nic víc, nic míň.

Moje interpretace:
Hypotyreosa je vlastně stavem, při kterém štítná žláza funguje méně než by měla - vylučuje méně hormonů než by měla. Subklinická hypotyreosa je pak stav, při němž je štítná žláza stimulována větším množstvím tyreotropního hormonu z hypofýzy, při čemž je její funkce stále v normě. Což mi připadá trochu postavený na hlavu... z čehož plyne - nebrat za směrodatný, zjistim to jinde.

Žádost o info

(Blanka, 25. 4. 2008 18:34)

Dobrý den, je 52 let a vzhleden k tomu, že se již 17let starám o postiženou dceru, jsem psychicky dost vyčerpaná. Trpím na záněty nosohltanu a nyní jsem po hospitalizaci s plicními potížemi (aktivace astmatu, plicní obstrukce). Tento týden mi byl diagnostikován chronický zánět štítné žlázy s následnou léčbou. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné toto onemocnění úplně vyléčit, nebo je nutná stálá léčba? Jaké má tato nemoc rizika? Moc děkuji za odpověď.

Prosím o radu

(Petra, 15. 4. 2008 19:37)

Dobrý den, už nějaký čas leze má váha nahoru a nedaří se mi zhubnout. Navíc je mi neustále horko, v noci se budím a ve dne jsem unavená. Dokonce mám i dvě brady jak říká máma. Jednou jsem na endokrinologii byla, ale to budou asi tak 4 roky a nic nezjistili tak nevim, zda tam mám jít ještě jednou. A chtěla bych se zeptat zda nevíte o nějaké dietě která zabare mám 20 let tak s tím chci něco udělat. Děkuji

odpoved na subklinickou hypotyreosu

(pacman, 29. 3. 2008 18:29)

i kdyz nejsem lekař,ale pouze student studujici v tomhle smeru,vyjdřil bych svuj nazor. S největší pradvěpodobností vám těhotenství rozhazelo produkci hormonů,coz je uplne normalní,protože nosíte v sobě dítě,které spotřebovává některé živiny a vaše štítná žláza tak přirozeně reaguje na nedostatek živin ve vašem těle tím že sníží svou fukci. je to přirozená obrana. ja bych spise cekal hyperfunkci stitne zlazy,ale opacna reakce neni nikterak vyjimnkou. Po skončení těhotenského období, by se vám látková(metabolická) aktivita měla dát do pořádku. Nemálo žen mývá v těhotenství problemy s hormony. Toto je pouze můj názor,nikterak podloženy na základě zkušeností,a proto ho prosím berte s rezervou. děkuji

Aleně

(Miloš, 22. 3. 2008 22:06)

Kouknu na to. Ale chvíli to holt potrvá. Nic nestíhám.

subklinická hypotyreosa

(Alena Sýkorová, 22. 3. 2008 9:25)

Dobrý den,
mám 35 let a v průběhu těhotenství v r.2003 jsem začala mít problémy se štítnou žlázou. Závěr zněl subklinická hypotyreosa. V současné době užívám Letrox 50- 9tablet týdně.
Prosila bych o více informací co vše tato nemoc může způsobovat, nebo lépe řečeno, jaké bych mohla mít problémy. Bohužel s mým endokrinologem se špatně komunikuje, prosila bych vás tímto o bližší informace.

Výborné stránky

(AlA, 20. 12. 2007 15:38)

Děkuji za výborně zpracované informace. Je to opravdu srozumitelné a jasné, hodně jsem se dověděla o svých aktuálních problémech.